Tento školský rok sme sa znova prihlásili na najväčšiu gastronomickú súťaž našich južných susedov „Najlepšie jedlo Maďarska – Magyarország étele 2021. Naša majsterka odborného výcviku Bc. Silvia Bottyánová si opäť - ako minulý rok vybrala na pozíciu svojho kuchtíka žiačku 3. ročníka učebného odboru hostinský Valentínu Fernerovú.
Tento rok boli 2 predkolá, v ktorých bolo naše družstvo úspešné a prebojovalo sa medzi 12 finalistov. Finále sa konalo 5. júna 2021 neďaleko Budapešti, vo Felcsúte.
Úlohou súťažiacich bolo pripraviť jedlo moderným spôsobom so zreteľom na zachovanie tradícií, prepojenie chutí a estetiku. Porotu tvorili významní odborníci, napr. Varga Károly – šéfkuchár reštaurácie „48“, niekoľkonásobný olympijský víťaz, majster Európy a sveta a ďalšie osobnosti z oblasti maďarskej gastronómie.
Minulý ročník sme skončili na krásnom 4. mieste, čo sme považovali za veľmi veľký úspech, veď naše dievčatá súťažili so šéfkuchármi zo známych maďarských reštaurácií a hotelov. Po niekoľko mesačnej príprave, po dlhých hodinách skúšania, varenia, zdokonaľovania sme dúfali, že dievčatá minimálne zopakujú svoj vlaňajší výkon.
Po vyhlásení 3. a 2. miesta, predseda poroty oboznámil prítomných, že víťazom 4. ročníka súťaže o Najlepšie jedlo Maďarska sa stáva družstvo z južného Slovenska, zo Štúrova, zo Súkromnej strednej odbornej školy – Silvia Bottyánová a Valentina Fernerová. Neuveriteľné!!! Sme na vás neskutočne hrdí, gratulujeme a tešíme sa s vami z dosiahnutého úspechu!!! Samozrejme nechýbali slzy dojatia, šťastia a niektorí sa z toho doteraz spamätávame... úžasný pocit.
Na záver trocha štatistiky: Do súťaže sa zapojili šéfkuchári z reštaurácií a hotelov – naše družstvo bolo jediné „školské“ (Silvia ako majsterka OV a Tina ako žiačka). Tina bola najmladšia kuchtíčka – ostatní boli už skúsení kuchári. Naše družstvo bolo jediné ženské – ostatní boli muži (v jednom prípade bola kuchtíkom žena).
Sme hrdí, že Najlepšie jedlo Maďarska pre rok 2021 „Nagyerdő mesés mágiája“ má korene práve u nás...
https://www.youtube.com/watch?v=sxCdNrVHNAk
https://www.youtube.com/watch?v=g7kbUjChdig
MAGYARORSZÁG ÉTELÉT” 2021-BEN PÁRKÁNYBAN FŐZIK
A „Magyarország tortája” mellett egyre gyakrabban hangzik el egy hozzá hasonló hangzású, de ugyanolyan rangos gasztronómiai vetélkedő neve, a „Magyarország étele”, amelyet ez évben negyedik alkalommal hirdetett meg az Étrend Magyar Konyhafőnökök Egyesülete.
A Párkányi Összevont Magánközépiskola mesternője, Bottyán Szilvia már tavaly is megmérettette magát ez utóbbi versenyen, s a negyedik helyen végzett egyik legügyesebb tanítványával, Ferner Valentinával. A szakácsmesterek idén is csak egy segítőt vihettek magukkal a versenyre, amelyet ez évben már egyenesben közvetítettek a neten. Mesternő és tanítványa idén igazán kitettek magukért.
A részvételt most is rengeteg feltételhez kötötték a szervezők. Fontos szempont volt, hogy a hagyományokra, valamint a hazai alapanyagok felhasználására kerüljön a hangsúly. A csapatoknak 5 elemből álló innovatív, de populáris ételt kellett elkészíteniük, amelyeket a legtöbb átlagos felszereltségű konyhán, akár nagy adagszámban is el lehessen majd készíteni, és értékesítési szempontból is megfeleljen a magyar igényeknek. Szigorításnak számított, hogy a készítés során fel kellett használni a kötelezően előírt alapanyagokat. Az elkészített ételnek olyan elnevezést kellett adni, amely nem vezetheti félre a fogyasztót, ugyanakkor érthetőnek, információgazdagnak kell lennie. Szolgáljon elegendő tájékoztatással az ételről, annak összetevőiről, s nem utolsó sorban be kellett tartani az „Egy a természettel” elvet. Az étel és fantázianevek kiválasztása az erdőkhöz, mezőkhöz köthető legyen. Ebből már következtethető, hogy a legfőbb alapanyag a vadhús volt. Ezen túlmenően a recepthez használható alapanyagok tetszés szerint voltak választhatók, a fűszerhasználatban és ízesítésben sem volt megkötés. Mennyiségi megkötés ugyan nem volt, de az elkészített étel nem kerülhet többe, mint 1500.- Ft/adag. Mindezt a sokféle megkötést, – amelyek felét sem említettem ebben a pár sorban – szigorúan ellenőrizte a zsűri.
Mivel a falu, ahol Bottyán Szilvia él családjával, egy csodás erdő mellett található, az elkészítendő étel fantázianevének az Ételünk a „Nagyerdő” mesés mágiája nevet választotta. A szakácsverseny egyes fokozatait leírni lehetetlen. Helyette tömören felvázolom, hogy milyen alapanyagokat használt fel, s a kész étel valójában miből is állt: baconbe göngyölt sült vaddisznósüldő karajfilé vargányás kolbásztöltelékkel, majd berkenyés, alma-mustár mártással, ropogós szőgyéni savanyúkáposztás „buborékkal”, továbbá barnasörben párolt tépett sertéscsülök, medvehagymás-juhtúrós sztrapacskával, langyos zöldséges csalamádéval és tárkonyos írósodóhabbal. Az ilyen ételre szokás mondani, hogy: bizony ez nem semmi! A zsűri valami hasonló eredményre juthatott, hiszen a párkányi csapatnak ítélték oda az 1. helyezést, vagyis a „Magyarország étele” legrangosabb díját, ami természetesen kötelezettségekkel is jár a közeli jövőben. A mesternő a későbbiekben majd egy televíziós közvetítésben fogja bemutatni az ételt, annak készítési fázisait, valójában mindent, ami „Magyarország ételének” elkészítéséhez szükséges. Valószínűleg Párkányban a szakiskolában is készítenek majd egy felvételt arról, hogy 2021-ben honnan indult el az idei nemzeti ételünk az ötlettől egészen a kivitelezésig.
Bottyán Szilvia mesternő szerényen csak annyit jegyzett meg a neki ítélt díj kapcsán, hogy úgy gondolja, az általuk kigondolt ételben több tájegységünkre jellemző vonás található, amelyek összességükben bennünket, felvidékieket jellemeznek. Egyszerűen csak szeretni kell ételt készíteni, és örülni annak, ha az a lehető legtöbb embernek elnyeri a tetszését.
Csicsay Károly