• Teória vs. prax

• "Zblíženie teórie s praxou prináša tie najpriaznivejšie výsledky"

Pafnutij Ľvovič Čebyšov

Spájať teóriu s praxou by malo byť neoddeliteľnou úlohou každej školy. Nie vždy je to však dokonale možné. Školy, ktorých učebné a študijné odbory to umožňujú sa zapájajú do duálneho vzdelávania (najmä technické smery). Napriek tomu, že naša škola nie je technického zamerania, aj naši žiaci majú možnosť zapojiť sa do duálneho vzdelávania v oblasti služieb.

V prípade bilingválneho štúdia sa žiaci zúčastňujú odborných exkurzií v rôznych výrobných, obchodných či finančných podnikoch. V 4. ročníku si zakladajú vlastnú študentskú spoločnosť, ktorá simuluje prácu v akciovej spoločnosti. Okrem učiteľa majú tútora z hospodárskej praxe. Z hľadiska cudzích jazykov pravidelne navštevujeme divadelné predstavenia v anglickom jazyku. V 4. a 5. ročníku sa zúčastňujú povinnej praxe vo vybraných organizáciách súkromného (rôzne firmy) alebo verejného sektora (úrady). Toto platí aj pre žiakov nadstavbového štúdiu v 2. ročníku.

Žiaci 3-ročných odborov majú odborný výcvik, ktorý je rozdelený do 2 fáz. Prvá fáza sa uskutočňuje v 1. ročníku, kde odborné zručnosti nadobúdajú na úseku odborného výcviku (cvičná kuchyňa, cvičná jedáleň a cvičný kadernícky salón) v školských priestoroch. V ďalších ročníkoch prebieha odborný výcvik mimo školy, v reštauračných zariadeniach a kaderníckych salónoch. Okrem toho sa žiaci taktiež zúčastňujú odborných exkurzií na veľtrhoch, odborných prednáškach a podobne.